See lahdata on Wiktionary
{
"descendants": [
{
"lang": "Kven",
"lang_code": "fkv",
"word": "lahđata"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "gmq-osw",
"3": "slakta"
},
"expansion": "Old Swedish slakta",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "gml",
"3": "slachten"
},
"expansion": "Middle Low German slachten",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Old Swedish slakta, from Middle Low German slachten.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "73*F/salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "lahtaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en lahtaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "lahtaat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et lahtaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lahtaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei lahtaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahtaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme lahtaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ole lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "lahtaatte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette lahtaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahtaavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät lahtaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahdataan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei lahdata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "lahtasin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "en lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "lahtasit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lahtasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahtasimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "emme lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olleet lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "lahtasitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahtasivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahdattiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ei lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei ollut lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "lahtaisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en lahtaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "lahtaisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et lahtaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lahtaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei lahtaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahtaisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme lahtaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olisi lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "lahtaisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette lahtaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahtaisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät lahtaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahdattaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei lahdattaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olisi lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "lahtaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä lahtaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lahdatkoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön lahdatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahdatkaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme lahdatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "lahdatkaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää lahdatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahdatkoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt lahdatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahdattakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön lahdattako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "älköön olko lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "lahdannen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en lahdanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "lahdannet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et lahdanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lahdannee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei lahdanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahdannemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme lahdanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "lahdannette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette lahdanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahdannevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät lahdanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahdattaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei lahdattane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "lahdata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "lahtaava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "lahdattava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lahdatakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lahdataksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "lahdataksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lahdataksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahdatakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahdataksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "lahdatessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahdattaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahtaama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lahdatessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lahdatessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "lahdatessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lahdatessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahdatessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahdatessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lahtaamaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahdaten",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahtaamassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahtaamasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahtaamaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahtaamalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahtaamatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahtaaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahdattaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahtaaminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lahtaamaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lahtaamaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "lahtaamaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lahtaamaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahtaamaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahtaamaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb",
"cat2": "",
"cat3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "lahdata",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "lahdata",
"name": "fi-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "lah",
"2": "d",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-conj-salata"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "lahtaaminen"
},
{
"word": "lahtaus"
},
{
"word": "lahti"
}
],
"glosses": [
"to slaughter"
],
"id": "en-lahdata-fi-verb-SSgA8bg9",
"links": [
[
"slaughter",
"slaughter"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "teurastaa"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlɑhdɑtɑˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈlɑ̝xdɑ̝t̪ɑ̝(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑhdɑtɑ"
}
],
"word": "lahdata"
}
{
"derived": [
{
"word": "lahtaaminen"
},
{
"word": "lahtaus"
},
{
"word": "lahti"
}
],
"descendants": [
{
"lang": "Kven",
"lang_code": "fkv",
"word": "lahđata"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "gmq-osw",
"3": "slakta"
},
"expansion": "Old Swedish slakta",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "gml",
"3": "slachten"
},
"expansion": "Middle Low German slachten",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Old Swedish slakta, from Middle Low German slachten.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "73*F/salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "lahtaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en lahtaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ole lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "lahtaat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et lahtaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olet lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ole lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lahtaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei lahtaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahtaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme lahtaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olemme lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme ole lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "lahtaatte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette lahtaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olette lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette ole lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahtaavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät lahtaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ovat lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät ole lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahdataan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei lahdata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "on lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "lahtasin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "en lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en ollut lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "lahtasit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olit lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et ollut lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lahtasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ollut lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahtasimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "emme lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olimme lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olleet lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "lahtasitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olitte lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olleet lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahtasivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "olivat lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olleet lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahdattiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "ei lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "oli lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei ollut lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"passive",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "lahtaisin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en lahtaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olisin lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "en olisi lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "lahtaisit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et lahtaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olisit lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et olisi lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lahtaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei lahtaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisi lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olisi lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahtaisimme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "emme lahtaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olisimme lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "emme olisi lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "lahtaisitte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette lahtaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olisitte lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette olisi lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahtaisivat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät lahtaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olisivat lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät olisi lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahdattaisiin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "ei lahdattaisi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olisi lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei olisi lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "lahtaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "älä lahtaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lahdatkoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön lahdatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoon lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "älköön olko lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahdatkaamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "älkäämme lahdatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "lahdatkaa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "älkää lahdatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahdatkoot",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt lahdatko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olkoot lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "älkööt olko lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahdattakoon",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "älköön lahdattako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "olkoon lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "älköön olko lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"passive",
"perfect"
]
},
{
"form": "lahdannen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "en lahdanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"potential",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "lienen lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "en liene lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "lahdannet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et lahdanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lienet lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "et liene lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lahdannee",
"source": "conjugation",
"tags": [
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei lahdanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"potential",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienee lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei liene lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahdannemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "emme lahdanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienemme lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "emme liene lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "lahdannette",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette lahdanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "lienette lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ette liene lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahdannevat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät lahdanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"potential",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "lienevät lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "eivät liene lahdanneet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"perfect",
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahdattaneen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "ei lahdattane",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"potential",
"present"
]
},
{
"form": "lienee lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "ei liene lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"potential"
]
},
{
"form": "lahdata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "lahtaava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "lahdattava",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lahdatakseni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lahdataksemme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "lahdataksesi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lahdataksenne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahdatakseen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahdataksensa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lahdannut",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "lahdattu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive-i-long",
"past"
]
},
{
"form": "lahdatessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahdattaessa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahtaama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"agent"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lahdatessani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lahdatessamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "lahdatessasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lahdatessanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahdatessaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahdatessansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lahtaamaton",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"negative",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahdaten",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahtaamassa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahtaamasta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahtaamaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahtaamalla",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"adessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahtaamatta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahtaaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahdattaman",
"source": "conjugation",
"tags": [
"instructive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahtaaminen",
"source": "conjugation",
"tags": [
"fourth-person",
"negative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-conj-salata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lahtaamaisillani",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lahtaamaisillamme",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "lahtaamaisillasi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lahtaamaisillanne",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "lahtaamaisillaan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "lahtaamaisillansa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb",
"cat2": "",
"cat3": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "lahdata",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "lahdata",
"name": "fi-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "lah",
"2": "d",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-conj-salata"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish salata-type verbs",
"Finnish terms borrowed from Old Swedish",
"Finnish terms derived from Middle Low German",
"Finnish terms derived from Old Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑhdɑtɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑhdɑtɑ/3 syllables"
],
"glosses": [
"to slaughter"
],
"links": [
[
"slaughter",
"slaughter"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "teurastaa"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlɑhdɑtɑˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈlɑ̝xdɑ̝t̪ɑ̝(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑhdɑtɑ"
}
],
"word": "lahdata"
}
Download raw JSONL data for lahdata meaning in All languages combined (22.6kB)
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: lahdata/Finnish '5th' base_tags=set()",
"path": [
"lahdata"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "verb",
"title": "lahdata",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.